Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, noi alerte de caniculă care vizează toată țara. Meteorologii anunță că valul de căldură se va intensifica și se va extinde în zilele următoare, iar temperaturile pot ajunge până la 40 de grade Celsius, cu disconfort termic accentuat și nopți tropicale.
Duminică și luni în Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 38 de grade, mai ridicate în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei spre 39…40 de grade.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență transmite populației adoptarea măsurilor necesare pentru protejarea sănătății și prevenirea efectelor negative generate de caniculă și disconfort termic accentuat.
Pentru reducerea riscurilor asociate expunerii la temperaturi extreme, cetățenii sunt sfătuiți să evite expunerea directă la soare în intervalul orar 11:00-18:00, să se hidrateze corespunzător 💧 și să mențină un climat răcoros în locuințe.
O atenție deosebită trebuie acordată categoriilor vulnerabile. Copiii și bebelușii nu trebuie expuși direct razelor solare și nu trebuie lăsați niciodată în autoturisme parcate. Persoanele vârstnice și cele care suferă de afecțiuni cronice sunt sfătuite să evite aglomerațiile și să mențină legătura cu membrii familiei, vecinii sau alte persoane apropiate.
În ceea ce privește animalele de companie, proprietarii sunt îndemnați să le asigure permanent apă proaspătă și să evite plimbările pe suprafețe încinse de soare.

