Sighetu Marmației face un nou pas spre modernizarea infrastructurii urbane. În ședința Consiliului Local din luna iunie au fost aprobați indicatorii tehnico-economici și proiectul tehnic pentru investiția „Realizarea unui sistem de supraveghere video pentru managementul traficului municipiului Sighetu Marmației”, un proiect finanțat din fonduri europene nerambursabile prin PNRR și din bugetul local.
Investiția, în valoare de 1.033.866,28 lei, presupune instalarea unui sistem modern de monitorizare a traficului, care va include 37 de camere video (28 camere tip bullet, 8 camere PTZ și o cameră multisenzor), echipamente de comunicații, stocare și management video, precum și integrarea acestora în centrul de comandă existent.
Potrivit administrației locale prin această investiție se va implementa un sistem modern de monitorizare și management al traficului, care va contribui la creșterea siguranței rutiere, optimizarea circulației și îmbunătățirea capacității de intervenție în situații de urgență. Implementarea proiectului este prevăzută până la data de 15 iulie 2026.

